Historie

Park Mirakulum vznikl revitalizací bývalého vojenského území (brownfieldu), cvičiště tankové posádky sovětských okupačních vojsk. Množství objektů a atrakcí pracuje s recyklovaným stavebním materiálem (např. pneumatiky u obřích houpaček nebo betonové dílce v amfiteátru). Mezi užitým materiálem najdete akátové dřevo, které pro tento účel oplývá nejlepšími vlastnostmi. Vedle akátu jsou v areálu využity i další přírodní materiály. I to je podle nás cesta, jak dětem ukázat, že šetrnost může vést k překvapivě působivým výsledkům!

 

ROZHOVOR Z PODZIMU 2012

Jiří Antoš: Mirakulum by mělo být oázou pro celé rodiny

Proč jste si pro realizaci Parku Mirakulum vybral právě Milovice?

Od poloviny 90. let jsem vlastnil areál v Topolové ulici, kde jsem rozjížděl výrobu a restauraci nábytku, posléze velkoprodej ve spojení se skladovými prostory. Poslední roky jsem do areálu přesunul část výroby a logistické centrum pro svou firmu, která se specializuje na výstavbu dětských hřišť. Za ty roky jsem měl celé území o více než sedmi hektarech prochozené metr po metru, stejně jako jeho okolí s fantasticky zachovalým lesoparkem. K posledním impulsům patřily i kroky nové milovické radnice směřující k podpoře volnočasových aktivit zde ve městě, důraz na přírodu a podobně. Krom toho mají Milovice strategickou polohu v trojúhelníku Praha, Liberec a Hradec Králové.

Jak jste vůbec přišel na myšlenku parku zábavy a poznání?

Poslední roky se živíme – a snad nebudu znít nadutě, že docela úspěšně – realizacemi netradičních dětských hřišť a zábavních zón. Zkušenosti jsem však se svým týmem sbíral po celém světě, kde jsou podobné parky jako Mirakulum čas od času vidět. My jsme se do parku v Milovicích snažili promítnout to nejlepší z naší produkce i představivosti, samozřejmě zkušeností a kreativnosti. Na několika místech návštěvníci určitě odhalí i lehkou inspiraci třeba fantaskní a dosud dechberoucí architekturou Antonia Gaudího nebo snad i Hundertwassera.

Myslíte, že děti (s rodinami) v době multiplexů s 5D kiny, playstationů a dalších interaktivních atrakcí budou slyšet na tento druh trávení volného času?

O tom jsme všichni přesvědčeni. Mirakulum jsme koncipovali tak, aby se neokoukalo ani po třetí, páté či desáté návštěvě. Sázíme na dětskou energii a fantazii, kterou neotupí ani nejdokonalejší technologie. Mirakulum je spojeno s pohybem, dováděním, objevováním přírody, snad i hledáním svých možností… Ale především věříme v návštěvy celých rodin, což pro děti právě v dnešní době může znamenat výjimečnou hodnotu samu o sobě. Právě rodiny by měly Mirakulum vnímat jako takovou oázu.

Není pochyb, že do Mirakula se budou sjíždět návštěvníci z celého kraje, možná celé republiky. Byla to od počátku vaše ambice?

V České republice žádný podobný park není, rozhodně nikoliv v tomto rozsahu a pestrosti nabídky. Hodně mi pomohly i debaty s milovickým starostou Lukášem Pilcem, který chce Milovice s podobnou nabídkou, jako je Mirakulum, zviditelnit v celé zemi. Myslím, že až park časem rozšíříme ještě o lesní pedagogiku, půjde o klenot dokonce v celé střední Evropě.

Součástí Mirakula je také amfiteátr – plánujete živý program? A pokud ano, jak často?

Amfiteátr už prošel několika křty ohněm, takže máme vyzkoušenou prima akustiku pro divadla i hudební vystoupení, stejně jako kapacitu 500 – 600 diváků. Přesto letošní rok bereme ještě jako zkušební, zaváděcí. Během září a října chystáme několik divadelních i hudebních vystoupení, ale pravidelnost chceme programu vtisknout až v příštím roce. Naprostá většina živých vystoupení bude letos i v další sezóně koncentrována do víkendů.

Součástí areálu jsou stále budovy, které připomínají minulost Milovic spojenou s pobytem sovětských vojsk. Plánujete pro ně v budoucnu nějaké využití?

Věřím, že obyvatelé Milovic, kteří mají možnost stav areálu sledovat průběžně, již zásadní změny zaznamenali. Soustředíme se nyní především na samotný areál a vnější stránku budov, včetně přilehlého prostranství, které bude sloužit pro parkování. Přiznám se otevřeně, že další rekonstrukce je otázkou financí. Už nyní nás první etapa přišla na opravdu hodně peněz, a to bez koruny úvěru. V případě staveb lze hovořit o daleko vyšší částce a určitě se neobejdeme bez dotací, o které se budeme pokoušet. Plán máme, ideu využití rovněž, tak snad zbývá jen přízeň návštěvníků, abychom měli budovy pro koho revitalizovat…

Jedním z mála mínusů Mirakula je sezónní provoz, tedy od jara do podzimu, v závislosti na počasí. Neuvažoval jste také o zimní variantě?

Toho jsme si vědomi a do značné míry to souvisí i s postupem rekonstrukcí objektů kolem Mirakula. Nyní je to ovšem předčasná otázka: naším cílem je, aby náš park malé i velké návštěvníky nadchl už letos v září a říjnu natolik, že nám budou klepat na bránu už třeba v březnu. A samozřejmě, pokud se bude chtít někdo podívat, jak se daří našim zvířátkům v zoo v zimě, dostane se k nám. Kromě toho chystáme i akce související s kalendářním rokem – například tematický program o Vánocích, Velikonocích a podobně.

Co vy sám považujete za největší „tahák“ parku?

S každou atrakcí a každým zákoutím se pojí nějaký příběh, a to člověka vždycky ovlivňuje. Platí to o obřím pískovišti, mini oslících, zelených piknikovacích zákoutích, mega skluzavce… Ale asi největší radost mám ze samotného hradu, který je i emblémem Mirakula. Do jeho stylu se autorce návrhu Lucii Kozelské povedlo vtělit všechny přednosti parku: přírodu, imaginaci, tajemství, adrenalin, haptickou přitažlivost… Skoro bych si i tipl, že se hrad stane velmi brzy lákavým prostředím i pro filmaře.

A poslední otázka – údajně jste při stavbě parku využíval vězně z Jiřic. Jak jste byl spokojen?

Jsem velmi rád, že se na to ptáte. Vedení věznice, lidem z probační služby i samotným odsouzeným patří náš velký dík a respekt. I když bylo často náročné vyhovět nárokům mým nebo mého týmu v čele s ředitelem výroby, tito pánové to zvládli. Vězni pracovali precizně a rychle, aniž by nás museli mít za zády. U mnohých bylo i zřetelné, že jde o jejich první pracovní zkušenosti, u jiných naopak to, jak moc jim práce chyběla v průběhu trestu – tím spíše si spolupráce vážíme. A nyní, ve dnech, kdy Park Mirakulum otevíráme oficiálně, mohu i konstatovat, že bez týmu kolem ředitele věznice v Jiřicích, plk. Mgr. Josefa Pšeničky, bychom náš projekt v takto rychlém čase a kvalitě nedokončili.

Tento web používá pro přizpůsobení obsahu webu a sledování návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu souhlasíte s ukládáním a používáním souborů cookies.